Archeologie en de boeken van Mozes

De Archiefkast van het Forum. Oude discussies zijn hier nog eens na te lezen.

Moderator: Moderafo's

Gebruikersavatar
Mortlach
Maarschalk
Maarschalk
Berichten: 18453
Lid geworden op: 06 sep 2008 20:11
Locatie: Ontario, Canada

Re: Archeologie en de boeken van Mozes

Berichtdoor Mortlach » 24 mar 2009 15:54

Weer een wetenschappelijk vakgebied wat volledig genegeerd moet worden om bijbels literalisme vol te kunnen houden: Linguistiek.
ḥtp dỉ nsw wsỉr nb ḏdw, nṯr ꜥꜣ, nb ꜣbḏw
dỉ=f prt-ḫrw t ḥnqt, kꜣw ꜣpdw, šs mnḥt ḫt nbt nfrt wꜥbt ꜥnḫt nṯr ỉm
n kꜣ n ỉmꜣḫy s-n-wsrt, mꜣꜥ-ḫrw

hettys
Majoor
Majoor
Berichten: 2356
Lid geworden op: 11 jan 2006 21:33

Re: Archeologie en de boeken van Mozes

Berichtdoor hettys » 24 mar 2009 18:52

hettys schreef:Er zat 470 jaar tussen Sem en Abraham. Dat binnen die tijd de hele Egyptische cultuur ontwikkeld is lijkt mij gewoon dwaasheid, eerlijk gezegd. letterlijk gezien was dat ook nog na de babylonische spraakverwarring. Volgens de bijbel werd Babel gesticht door Nimrod, een achterkleinzoon van Noach, een paar generaties die ook nog van die 470 jaar afgaan.

Het verhaal van de toren van babel is m.i. een goed voorbeeld van een mythe. Deze toren is namelijk wel echt gebouwd, voor zover ik weet.

http://bijbelaantekeningen.blogspot.com/2007/02/de-sloop-van-de-toren-van-babel.html

In de tijd dat de Israëlieten in Babel waren hebben ze dit project kunnen zien en hun hoofd kunnen schudden over zoveel ambitie, maar het verhaal kan moeilijk letterlijk worden opgevat.
In genesis 10 lezen we eerst waar de afstammelingen van Sem Cham en Jafeth zich vestigden, bijv. in kustgebieden etc.

gen. 10:
20 Dit waren de nakomelingen van Cham, ingedeeld naar families, talen, landen en volken.

In Genesis 11 lezen we daarintegen dat iedereen één taal spraken en in Sinear ging wonen en daar een toren bouwde die tot in de hemel moest reiken. In de tekst staat dat God naar beneden kwam om te kijken, wat wel vaker voorkomt in mythes. De meeste christenen geloven allang niet meer dat God moet afdalen om iets te bekijken.
Verder staat er dat God zegt: Alles wat ze verder nog van plan zijn, ligt nu binnen hun bereik, oftewel, het bereiken van de hemel met een toren. Ook dit is mytisch.

Afbeelding





Mortlach schreef:Weer een wetenschappelijk vakgebied wat volledig genegeerd moet worden om bijbels literalisme vol te kunnen houden: Linguistiek


Te beginnen met een vakgebied binnen de linguistiek: semantiek.

Babel betekent niet 'verwarring', maar 'poort van God'. 'Bab' is het semitische woord voor 'poort' en 'el' betekent God.
Ook gif is geschapen.

Gebruikersavatar
kirdneh
Kapitein
Kapitein
Berichten: 1337
Lid geworden op: 24 apr 2007 20:36

Re: Archeologie en de boeken van Mozes

Berichtdoor kirdneh » 24 mar 2009 19:43

hettys schreef:
Te beginnen met een vakgebied binnen de linguistiek: semantiek.

Babel betekent niet 'verwarring', maar 'poort van God'. 'Bab' is het semitische woord voor 'poort' en 'el' betekent God.


Ik denk dat je iets over het hoofd ziet, het hebreeuws wordt als en der semitische talen gezien.Dat wil dus zeggen dat het hebreeuws aan sommige woorden een andere betekenis heeft dan andere semetische talen want anders waren er die verschillende talen er niet, dus wat betekent nou 'babel' in het hebreeuws?
'Diegene die in evolutie geloven doen dat alleen om hun geweten te sussen'.

hettys
Majoor
Majoor
Berichten: 2356
Lid geworden op: 11 jan 2006 21:33

Re: Archeologie en de boeken van Mozes

Berichtdoor hettys » 24 mar 2009 21:11

Babel bestaat niet in hebreeuws, voor zover ik weet.
Ook gif is geschapen.

gimpy
Verkenner
Verkenner
Berichten: 45
Lid geworden op: 14 mei 2007 20:55

Re: Archeologie en de boeken van Mozes

Berichtdoor gimpy » 24 mar 2009 21:48

Heel interessant zijn ook de problemen die de grootte van het Joodse volk tijdens de uittocht uit Egypte geeft (ongeveer 2 miljoen, in numeri 1 lezen we dat alleen de strijdbare mannen er al ongeveer 600.000 waren, dit nog zonder de Levieten).
Deze aantallen kloppen niet met wat bekent is over de grootte van de volkeren in die tijd daar in het midden-oosten.
En deze aantallen geven ook zeer veel problemen bij het verhaal zelf. een heel interresant artikel hierover: http://74.125.77.132/search?q=cache:eCr ... l&ie=UTF-8

enkele quotes hieruit:
De Statenvertaling vermeldt dat de Israë-lieten ‘bij vijven’ (Ex.13:18) uit Egypte trokken. Devertaling is onzeker, maar gesteld dat er vijf Israëlieten naast elkaar liepen, dan vormde het volk een rij van een half miljoen mensen achter elkaar. Wanneer iede-re persoon een meter nodig heeft, betekent dit een op-tocht van 500 km. Hoe kan men dan ooit in één nacht uit Egypte getrokken zijn (Ex.14:20-24)

Hoe kan het dat de Israëlieten zo in paniek raken van 600 Egyptische strijdwagens dat zij menen hun ondergang tegemoet te gaan (Ex.14:7-12); is één strijdwagen tegenover duizend man voetvolk werkelijk zo’n grote bedreiging?

Hoe kunnen zoveel mensen ooit de redevoering van een leider horen (bijv. Ex.16:1-10), zonder geluidsinstal-latie? Hoe kunnen zoveel mensen ooit zich legeren rondom een tabernakel (drie stammen per windrich-ting)? De vele tenten, de looppaden, de ruimten voor het vee en alle benodigdheden vragen al gauw een op-pervlakte van meer dan 50 km2.Maar uit Ex.33:10 blijkt dat het kamp klein en overzichtelijk is, zodat ie-dereen Mozes kan zien vanuit de ingang van zijn tent.

Hoe kunnen zoveel mensen ooit voldoende hebben aan twaalf waterbronnen en zeventig palmbomen in de oase Elim(Ex.15:27)?

Bovendien vermeldt Mozes in het boek Deuteronomium dat er in Kanaän zeven volken wonen die groter en machtiger zijn dan de Israëlieten (Deut.4:38;7:1,7; 9:1; 11:23). Als het bovenstaande getal klopt, moet dat bij elkaar een veel grotere bevolking zijn ge-weest dan er tegenwoordig in het land Israël woont.

Toch wordt uit teksten als Ex.23:29-30 en Deut.7:22 duidelijk dat het volk niet in één keer in staat is het ge-hele land te bewonen. De bergen Ebal en Gerizim bie-den te weinig oppervlakte om een volk van miljoenente verzamelen (Deut.27
.
In dat artikel is nog veel meer te lezen...

DesertRose

Re: Archeologie en de boeken van Mozes

Berichtdoor DesertRose » 25 mar 2009 09:40

1. zal wel een onzekere vertaling zijn. bij vijven kan zoveel betekenen.
2. ergens anders is te lezen, dat de israelieten een ongeoefend volk waren, zonder strijd ervaring. Bij de slag wij rafidîm zie je dat, tegen de amelekieten. dus dat word dus 600 strijdwagens tegen een lange sliert van mensen, vrouwen, kinderen, arbeiders. raken sommige volwassen mannen hier in nederland, niet in paniek bij het zien van een wesp?
3. heb ik zo gauw geen antwoord op.
4. over twaalf waterbronnen valt natuurlijk weinig te zeggen, dat kunnen wel 12 meren zijn. en 70 palmbomen vind ik ook wat weinig, misschien 70 palmbosjes?
5. groot en machtig. tja. Goliath was groot, maar David was groter. Zou dat misschien een oplossing zijn voor dit taalprobleem? dat "groot" betekend: "machtig"? aannemelijk, omdat een groot man, regelmatig voorkomt.
6. dus.


de term "zeer veel problemen" vind ik in dit geval een beetje overdreven Gimpy.

hettys
Majoor
Majoor
Berichten: 2356
Lid geworden op: 11 jan 2006 21:33

Re: Archeologie en de boeken van Mozes

Berichtdoor hettys » 25 mar 2009 13:22

DesertRose schreef:de term "zeer veel problemen" vind ik in dit geval een beetje overdreven Gimpy.


Het feit dat bijbelwetenschappers intensief bezig zijn om oplossingen te zoeken voor de problemen die zo'n enorm aantal mensen met zich meebrengt is al illustratief.
Ook gif is geschapen.

DesertRose

Re: Archeologie en de boeken van Mozes

Berichtdoor DesertRose » 25 mar 2009 13:39

intensief bezig zijn??? Bijbelcritici, DIE zijn intensief bezig! om de onwaarheid van Gods Woord te proberen aan te tonen! ik rammel in 5 minuten een goede verklaring uit mijn toetsenbord, kan je voorstellen wat een waardeloze kritiek het is.

gimpy
Verkenner
Verkenner
Berichten: 45
Lid geworden op: 14 mei 2007 20:55

Re: Archeologie en de boeken van Mozes

Berichtdoor gimpy » 25 mar 2009 13:44

DesertRose: alleen het geval al dat er staat dat er in Kanaän 7 volken woonden die nog groter waren dan het Israelische volk is al onoverkomelijk.
Als je dus van 2 miljoen per volk uit zou gaan zouden er minstens 14 miljoen mensen daar gewoond moeten hebben.

maar de archeologie schat dit totaal op ongeveer 300.000 in de tijd van Richteren, dit kunnen ze afleiden uit hoe groot de steden (en hoeveel) waren, de voedselvoorziening etc.

En 2 miljoen is echt onvoorstelbaar veel. Ongeveer 4 keer zo veel als wat er nu in Nederland ongeveer in een grote stad als Rotterdam of Amsterdam woont.
Laatst gewijzigd door gimpy op 25 mar 2009 13:50, 2 keer totaal gewijzigd.

hettys
Majoor
Majoor
Berichten: 2356
Lid geworden op: 11 jan 2006 21:33

Re: Archeologie en de boeken van Mozes

Berichtdoor hettys » 25 mar 2009 13:46

DesertRose schreef:intensief bezig zijn??? Bijbelcritici, DIE zijn intensief bezig! om de onwaarheid van Gods Woord te proberen aan te tonen! ik rammel in 5 minuten een goede verklaring uit mijn toetsenbord, kan je voorstellen wat een waardeloze kritiek het is.


Ik bedoel ook de gelovige bijbelwetenschappers die met alle macht de problemen wensen op te lossen om de bijbel zo letterlijk mogelijk op te vatten.

http://www.xs4all.nl/~kiel0/aantal_israelieten.htm
Ook gif is geschapen.

Gebruikersavatar
Mortlach
Maarschalk
Maarschalk
Berichten: 18453
Lid geworden op: 06 sep 2008 20:11
Locatie: Ontario, Canada

Re: Archeologie en de boeken van Mozes

Berichtdoor Mortlach » 25 mar 2009 14:05

DesertRose schreef:intensief bezig zijn??? Bijbelcritici, DIE zijn intensief bezig! om de onwaarheid van Gods Woord te proberen aan te tonen! ik rammel in 5 minuten een goede verklaring uit mijn toetsenbord, kan je voorstellen wat een waardeloze kritiek het is.


Wat een islamitische houding: Het is ONS heilig boek, dus niemand mag daar wat over zeggen, zelfs als de kritiek goed onderbouwd is...
ḥtp dỉ nsw wsỉr nb ḏdw, nṯr ꜥꜣ, nb ꜣbḏw
dỉ=f prt-ḫrw t ḥnqt, kꜣw ꜣpdw, šs mnḥt ḫt nbt nfrt wꜥbt ꜥnḫt nṯr ỉm
n kꜣ n ỉmꜣḫy s-n-wsrt, mꜣꜥ-ḫrw

DesertRose

Re: Archeologie en de boeken van Mozes

Berichtdoor DesertRose » 25 mar 2009 14:26

gimpy schreef:DesertRose: alleen het geval al dat er staat dat er in Kanaän 7 volken woonden die nog groter waren dan het Israelische volk is al onoverkomelijk.
Als je dus van 2 miljoen per volk uit zou gaan zouden er minstens 14 miljoen mensen daar gewoond moeten hebben.

maar de archeologie schat dit totaal op ongeveer 300.000 in de tijd van Richteren, dit kunnen ze afleiden uit hoe groot de steden (en hoeveel) waren, de voedselvoorziening etc.

En 2 miljoen is echt onvoorstelbaar veel. Ongeveer 4 keer zo veel als wat er nu in Nederland ongeveer in een grote stad als Rotterdam of Amsterdam woont.

misschien is 2 miljoen te veel. misschien 600.000 ook. misschien word er 600 manschappen mee bedoelt. je ziet ook elders dat 1000 en het woord voor "manschappen" wel eens verward zijn.
Maar, groter, kan ook groter in kracht of in aanzien of in macht of in rijkdom betekenen. niet alleen in omvang.

Wat een islamitische houding: Het is ONS heilig boek, dus niemand mag daar wat over zeggen, zelfs als de kritiek goed onderbouwd is...

Dit noem ik geen goed onderbouwde kritiek. dit is, zoals gezegt, muggezifterij. Er blijft hooguit nog een enkel argument staan van de lijst. noem die dan alleen, zonder de gezifte muggen er voor de zekerheid ook maar bij te stoppen.

Gebruikersavatar
kirdneh
Kapitein
Kapitein
Berichten: 1337
Lid geworden op: 24 apr 2007 20:36

Re: Archeologie en de boeken van Mozes

Berichtdoor kirdneh » 25 mar 2009 14:29

hettys schreef:Babel bestaat niet in hebreeuws, voor zover ik weet.


Balal is het hebreeuwse woord wat er voor gebruikt wordt en staat ook in genesis, en het betekend 'verwarren'.
'Diegene die in evolutie geloven doen dat alleen om hun geweten te sussen'.

snicker
Verkenner
Verkenner
Berichten: 68
Lid geworden op: 12 okt 2008 16:26

Re: Archeologie en de boeken van Mozes

Berichtdoor snicker » 25 mar 2009 15:25

De bijbelschrijver associeert Babel met verwarring, dat zal niet natuurlijk de oorspronkelijk betekenis van de naam zijn. Overigens biedt Genesis een leuke verklaring voor het ontstaan van verschillende talen, maar door vergelijkende taalwetenschap weten we dat talen evolueren, het Hebreeuws is zeer verwant aan de talen van de buurvolken (zoals de Filistijnen). Zoals Mortlach al aangaf is linguistiek voor bijbelliteracisten ook al aan uitdaging.

hettys
Majoor
Majoor
Berichten: 2356
Lid geworden op: 11 jan 2006 21:33

Re: Archeologie en de boeken van Mozes

Berichtdoor hettys » 25 mar 2009 16:46

kirdneh schreef:
hettys schreef:Babel bestaat niet in hebreeuws, voor zover ik weet.


Balal is het hebreeuwse woord wat er voor gebruikt wordt en staat ook in genesis, en het betekend 'verwarren'.


Balal is niet hetzelfde woord als Babel. het is een associatie, zoals Snicker al opmerkt. Babel betekent Poort van God.


Snicker schreef:De bijbelschrijver associeert Babel met verwarring, dat zal niet natuurlijk de oorspronkelijk betekenis van de naam zijn. Overigens biedt Genesis een leuke verklaring voor het ontstaan van verschillende talen, maar door vergelijkende taalwetenschap weten we dat talen evolueren, het Hebreeuws is zeer verwant aan de talen van de buurvolken (zoals de Filistijnen). Zoals Mortlach al aangaf is linguistiek voor bijbelliteracisten ook al aan uitdaging.
De bijbelschrijver associeert Babel met verwarring, dat zal niet natuurlijk de oorspronkelijk betekenis van de naam zijn. Overigens biedt Genesis een leuke verklaring voor het ontstaan van verschillende talen, maar door vergelijkende taalwetenschap weten we dat talen evolueren, het Hebreeuws is zeer verwant aan de talen van de buurvolken (zoals de Filistijnen). Zoals Mortlach al aangaf is linguistiek voor bijbelliteracisten ook al aan uitdaging.



Wel een goeie lap tekst over de evolutie van talen:

http://www.scribd.com/doc/4693638/Evolutie-van-talen-in-de-wereld
Ook gif is geschapen.


Terug naar “Archief”

Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Geen geregistreerde gebruikers en 16 gasten

cron