Jehova's Getuigen - Fanatieke dwalers of toch een Kerk?

De Archiefkast van het Forum. Oude discussies zijn hier nog eens na te lezen.

Moderator: Moderafo's

Gebruikersavatar
Optimatus
Maarschalk
Maarschalk
Berichten: 11377
Lid geworden op: 28 feb 2004 02:07
Locatie: Berkenwoude
Contacteer:

Jehova's Getuigen - Fanatieke dwalers of toch een Kerk?

Berichtdoor Optimatus » 07 apr 2004 11:03

Persoonlijk vind ik de Jehova's Getuigen geen Kerkgenootschap. Ze ontkennen de H. Drievuldigheid en dat is volgens mij een van de belangrijkste dogmata in de Kerk des Heren. Daar komt nog bij dat zij Christus niet als Zone Gods zien en daar raak je een fundament van ons algemeen, Christelijk geloof.

Maar ik lees graag meningen van anderen dus kom maar :)

Optimatus
Ceterum censeo imperium putinis delendum esse.

Gebruikersavatar
Het Weermannetje
Majoor
Majoor
Berichten: 1557
Lid geworden op: 15 sep 2003 09:44

Berichtdoor Het Weermannetje » 07 apr 2004 11:15

Het is geen kerk, het is een sekte! :wink:

Gebruikersavatar
@mic
Majoor
Majoor
Berichten: 1620
Lid geworden op: 10 aug 2003 14:07
Locatie: Krabbendijke/ Delft
Contacteer:

Berichtdoor @mic » 07 apr 2004 11:37

De enige naam die gegeven is tot behoudenis is Jezus. Dus zitten ze verkeerd in mijn ogen.

met woorden als sekte oppassen a.u.b., daar zijn in de geschiedenis al genoeg fouten mee gemaakt. (pinkster wordt nu nog hier en daar sekte genoemd)
Afbeelding
@mic: amic.filternet.nl

Gebruikersavatar
Het Weermannetje
Majoor
Majoor
Berichten: 1557
Lid geworden op: 15 sep 2003 09:44

Berichtdoor Het Weermannetje » 07 apr 2004 11:45

Ik denk dat er voldoende dingen zijn waaraan je kunt zien of iets een sekte is of niet. Zijn bepaalde voorwaarden voor.

columbus
Majoor
Majoor
Berichten: 1552
Lid geworden op: 07 apr 2003 11:54
Locatie: Oud-Alblas

Berichtdoor columbus » 07 apr 2004 11:54

Jehova's voldoen niet aan de voorwaarden om een sekte genoemd te worden.
het is wel een dwaalleer.
Alleen daar kan liefde leven, alleen daar is het leven goed, waar pa stil en ongedwongen, de aardappels schilt en de afwas doet.

Gebruikersavatar
Marnix
Maarschalk
Maarschalk
Berichten: 24391
Lid geworden op: 03 dec 2002 23:50

Berichtdoor Marnix » 07 apr 2004 12:34

Een sekte wil ik het niet meteen noemen (hoewel het er wel trekjes van heeft)

Ze accepteren Jezus niet als de zoon van God, hoe kun je dan kerk van Christus zijn?
“We need leaders not in love with money but in love with justice. Not in love with publicity but in love with humanity.
― Dr. Martin Luther King, Jr.”

menachem
Mineur
Mineur
Berichten: 208
Lid geworden op: 22 nov 2003 11:07
Locatie: earne yn Fryslân
Contacteer:

Re: Jehova's Getuigen - Fanatieke dwalers of toch een Kerk?

Berichtdoor menachem » 07 apr 2004 16:47

Optimatus schreef:Persoonlijk vind ik de Jehova's Getuigen geen Kerkgenootschap. Ze ontkennen de H. Drievuldigheid en dat is volgens mij een van de belangrijkste dogmata in de Kerk des Heren. Daar komt nog bij dat zij Christus niet als Zone Gods zien en daar raak je een fundament van ons algemeen, Christelijk geloof.
Optimatus


Zelf zie ik dat niet als een reden om ze geen kerkgenootschap te noemen: ook OrthodoXe Joden erkennen die beide zaken niet en toch heten zij -voor zover ze asjkenazisch zijn- lid te zijn van het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap.

Ik zie het WTG wel als een kerkgenootschap, maar teken wel protest aan tegen hun opvatting dat Jesjoea geen God zou zijn. Kijk die 3-eenheid daar verschillen ze inderdaad met de meesten van over mening, maar dat vind ik nog niet eens zo´n heel heikel punt: er zijn zat andere dingen die heel duidelijk in de Bijbel staan die ook niet worden nageleegd door alle gelovigen (het houden van de feesten op de Bijbelse data, het naleven van de Tora), maar dat geeft mij niet het recht ze geen onderdeel van de universele gemeente/ekklesía/q'hila van God te noemen.

Jesjoea zelf laat al weten dat Hij dat hij eens dat oordeel vellen zal (Matthéüs 7:21ev.).

met een groet,

Menachem
Dan zullen de Israëlieten weer verlangen naar J*H*W*H, hun God, en hun koning David (de Masjieach);

HereIam
Mineur
Mineur
Berichten: 232
Lid geworden op: 02 jan 2004 12:09

Berichtdoor HereIam » 07 apr 2004 19:36

Lees eens het boek: "De verborgen macht achter de Jehovah's Getuigen", uitg. Gideon, Hoornaar. Dan twijfel je niet meer of dit een sekte is. Overigens een sekte, met een spirituele occulte lading.

Overigens, volgens de laatste officiele publikaties van de JGT komt Jezus terug in 2034. Na de eerdere voorspellingen van 1914, 1925 en 1975 is het dus 2034. Dat u het even weet!!

columbus
Majoor
Majoor
Berichten: 1552
Lid geworden op: 07 apr 2003 11:54
Locatie: Oud-Alblas

Berichtdoor columbus » 07 apr 2004 20:00

HereIam schreef:Lees eens het boek: "De verborgen macht achter de Jehovah's Getuigen", uitg. Gideon, Hoornaar. Dan twijfel je niet meer of dit een sekte is. Overigens een sekte, met een spirituele occulte lading.

Overigens, volgens de laatste officiele publikaties van de JGT komt Jezus terug in 2034. Na de eerdere voorspellingen van 1914, 1925 en 1975 is het dus 2034. Dat u het even weet!!


ik heb het boek, er gaat een wereld voor je open over de Jehova's en wat erachter schuilgaat.
het verschil met een sekte is dat een sekte 1 leider heeft, De Jehovas hebben een aantal leiders aan de top.
Alleen daar kan liefde leven, alleen daar is het leven goed, waar pa stil en ongedwongen, de aardappels schilt en de afwas doet.

HereIam
Mineur
Mineur
Berichten: 232
Lid geworden op: 02 jan 2004 12:09

Berichtdoor HereIam » 07 apr 2004 20:13

Eén van de aspecten van sekte is inderdaad dominant, controlerend leiderschap. Of dat per definitie altijd solo leiderschap dient te zijn, ben ik het niet mee eens.
Solo leiderschap is veelal in kleine sekten (qua ledenaantal). Maar ook de JGT hebben bepaalde vooraanstaande mannen, die de geloofsleer beschreven hebben (en nog steeds doen) in The Watchtouwer.

Kenmerken van sektarisme zijn bijv. inboezemen van angst, gegoochel met getallen, sterke overbelichting van een sub-waarheden, dominant en indoctrinerend leiderschap, banden met familie, vrienden, e.a. die anders denken moeten afsnijden. JGT mogen bijv. niet naar de EO kijken, zul je niet in een andere kerk tegenkomen, enz. enz.

Aragorn

Berichtdoor Aragorn » 08 apr 2004 00:39

HereIam schreef:JGT mogen bijv. niet naar de EO kijken, zul je niet in een andere kerk tegenkomen, enz. enz.


Nou... er zijn bepaalde kerken in de ger. gez. die het zeker niet zullen aanraden... :mrgreen:

Zoals ds. Pieters, die in de vragenrubriek zei: EO=Eeuwige Ondergan

HereIam
Mineur
Mineur
Berichten: 232
Lid geworden op: 02 jan 2004 12:09

Berichtdoor HereIam » 08 apr 2004 07:00

Ook daar binnen in zijn groepen met sektarische trekjes. Dat klopt.

Gebruikersavatar
Het Weermannetje
Majoor
Majoor
Berichten: 1557
Lid geworden op: 15 sep 2003 09:44

Berichtdoor Het Weermannetje » 08 apr 2004 07:54

Ik denk niet dat het veel uitmaakt of het een sekte of een kerkgenootschap is. Het gaat er vooral om wat voor een leer zij brengen.

Gebruikersavatar
M@rije
Luitenant
Luitenant
Berichten: 630
Lid geworden op: 04 mei 2003 12:37
Locatie: Dordrecht
Contacteer:

Berichtdoor M@rije » 09 apr 2004 10:52

Leest iemand van jullie de Yes?
Los van de vraag of dat blad gelezen moet worden; er staat een heel aanspreken artikel in over een meisje dat de Jehova's Getuigen verliet, en door haar hele familie verstoten werd. Er staat inhoudelijk veel in over wat het precies inhoudt aan regeltjes.
Engaged @ 07-01-2005

Gebruikersavatar
wina
Mineur
Mineur
Berichten: 231
Lid geworden op: 29 jun 2003 16:36
Locatie: N- Holland

Berichtdoor wina » 09 apr 2004 15:18

Lees het volgende eens en je zult de Jeh. Get. hierin herkennen.

SEKTE:
Een groepering die een pyramidevormige en autoritaire leiderschapstructuur heeft, met alle leerstellingen en richtlijnen komend van degene(n) aan de top. De groepering zal er aanspraak op maken de enige weg te zijn tot God, Paradijs, Verlichting, beheersen van de krachten van de geest, ultiem geluk, etc, en zal indoctrinatie en manipulatie gebruiken om gezag uit te kunnen oefenen en haar leden te behouden.
De meeste religieuze sektes leren dingen die de gevestigde kerken als ketterij beschouwen, maar niet allemaal. Sommige sektes onderwijzen de grondbeginselen van het Christelijke geloof, maar bezitten ook gedragspatronen die misbruik maken van mensen en hen manipuleren. Dit kan zowel gebeuren in niet-charismatische als in charismatische kerkgenootschappen. Er is dan sprake van een toevoeging van iemands eigen autoriteit en persoonlijke geschriften aan de algemeen aanvaarde beginselen. Zulke sektes ontlenen hun gezag aan de interpretaties van het leiderschap en onderdanige en onvoorwaardelijke aanvaarding daarvan is noodzakelijk om als volwaardig lid gezien te worden. Deze acceptatie houdt ook leerstellingen in die de meeste mensen als bijkomstig beschouwen. De sleutel voor identificatie is echter dat sektes hun leden manipuleren en op een verkeerde manier beïnvloeden.



Andere kenmerken
De sekte zal zich met betrekking tot andere geloofsrichtingen ELITAIR opstellen en een unieke positie opeisen, m.a.w. ZIJ ZIJN DE ENIGEN DIE GELIJK HEBBEN - alle anderen volgen de verkeerde weg. ZIJ ZIJN DE ENIGEN DIE GODS WIL DOEN - alle anderen zijn afvalligen.

Zij zullen hun zaak aktief promoten en daarbij inbreuk maken op door God gegeven persoonlijke rechten en vrijheden. Dit MISBRUIK kan zowel van theologische als van sociale of psychologische aard zijn.

Hoe sektes dit doen:

Hun leiders kunnen een EXCLUSIEVE BEDIENING, een bijzondere openbaring, of een door God gegeven positie of autoriteit voor zichzelf OPEISEN.

Zij geloven de "enige ware kerk" te zijn en nemen een KRITISCHE HOUDING TEN OPZICHTE VAN ANDERE GELOOFSRICHTINGEN aan, terwijl zij terzelfdertijd hun eigen groepering, leiders en werken aanbevelen en ophemelen. Sommige sektes maken zichzelf schuldig aan het HERSCHRIJVEN VAN HUN VERLEDEN, om minder fraaie details te doen vergeten.

Zij gebruiken INTIMIDATIE en hersenspoeltechnieken om de loyaliteit van leden af te dwingen. Wanneer iemand op wil stappen kan er gedreigd worden met hel en verdoemenis of een zekere dood in een komend oordeel (b.v. Armageddon), of de mogelijkheid door familie en vrienden buitengesloten te worden, etc. Dit is een wezenlijk onderdeel van het indoctrinatie-proces.

Van leden zal geëist worden dat zij de groepering FINANCIEEL MOETEN ONDERSTEUNEN. Dit kan gebeuren door het verplichten tot het gecontroleerd geven van "tienden", het voor toetreding laten overschrijven van iemands gehele bezit, of door dwangmethoden die een schuldgevoel aanwakkeren bij degenen die niet hebben bijgedragen aan het verkopen van tijdschriften, bloemen of andere goederen van de groepering, als onderdeel van hun "bediening".
Terzelfdertijd kunnen bijbelgerelateerde sektes gewoontes van kerken zoals het vrijwillige bijdragen ophalen door het aanrijken van een collecte-schaal en/of het verkopen van geschriften en geluidsbandjes belachelijk maken. Zij gaan er gewoonlijk prat op dat ZIJ dit niet doen. Dit geeft buitenstaanders de indruk dat zij niet in geld geïnteresseerd zijn.


Er zal grote nadruk gelegd worden op de LOYALITEIT aan de groepering en haar leringen. Het leven van leden zal totaal opgeslokt worden door de groepsaktiviteiten; zij zullen weinig of geen tijd overhebben om voor zichzelf te denken door LICHAMELIJKE EN EMOTIONELE UITPUTTING. Dit is eveneens een wezenlijk onderdeel van het indoctrinatie-proces.

Er zal een totale CONTROLE nagestreefd worden over bijna elk aspect van het PRIVE-LEVEN van leden. Deze controle kan rechtstreeks zijn door het leven in een commune, klooster of leefgemeenschap, of door het constant en herhaaldelijk repeteren van onderricht met onderwerpen als "hoe een goede Christen te zijn" en "gehoorzaamheid aan het leiderschap". Sommige sektes hanteren een eigen, voor buitenstaanders ontoegankelijk taalgebruik, om het saamhorigheidsgevoel te bevorderen. Leden zullen naar hun voorgangers opkijken voor het verkrijgen van leiding in alles wat zij doen.

Bijbel-gerelateerde sektes kunnen met de mond belijden dat zij geen ONDERSCHEID maken tussen GEESTELIJKEN EN LEKEN en geen betaalde geestelijkheid bezitten - dat zij allen aan elkaar gelijk zijn. Maar wanneer men kijkt naar wie op het "podium" de leden rechtstreeks mag toespreken, wie er materiële ondersteuning en wie er speciale voorrechten of de achting van andere leden krijgt, dan blijkt vaak het tegendeel.

Elk afwijken of in twijfel trekken van de leringen van de groepering wordt ontmoedigd. KRITIEK HEBBEN in welke vorm dan ook wordt ALS REBELLIE GEZIEN. Er zal de nadruk worden gelegd op autoriteit, onvoorwaardelijke gehoorzaamheid en onderwerping. Hier wordt strak de hand aan gehouden.

Van leden wordt geëist dat zij op de een of andere manier hun loyaliteit aan de groepering demonstreren. Dit zou kunnen zijn door het WAKEN OVER ANDERE LEDEN (inclusief familie) onder het mom van belangstelling voor hun "geestelijk welzijn".
Er kan van hen verwacht worden dat zij MOEDWILLIG LIEGEN (hemelse misleiding) of de dood onder ogen zien door het weigeren van een bepaalde soort van medische behandeling.


Pogingen om weg te gaan of om pijnlijke feiten betreffende de groepering te onthullen, kunnen beantwoord worden met bedreigingen. Sommigen hebben een loyaliteitseed moeten afleggen of een verdrag moeten ondertekenen, waardoor zij zich bedreigd voelen. Degenen die de groepering ontvlucht zijn krijgen meestal te maken met CONFRONTATIES met andere leden die hen willen dwingen terug te keren.



Enkele inbreuken op rechten en vrijheden:
1. INBREUK OP INDIVIDUALITEIT
Het aannemen van een groepsmentaliteit. Men wordt niet toegestaan buiten het groepsverband een eigen onderzoek te doen, en men moet accepteren wat door de voorgangers onderwezen wordt. Er wordt veelvuldig gebruik gemaakt van het opdringen van schuldgevoelens; om de eigen wil ondergeschikt aan die van de groepering te maken. In zijn meest kwaadaardige vorm wordt de vrije wil gebroken door middelen als weinig proteïne bevattende diëten, gebrek aan slaap, en langdurige intimidatie.

2. INBREUK OP VERTROUWELIJKE OMGANG
Banden met vrienden, relaties, echtgenoten, kinderen, ouders etc. worden verbroken of ernstig belemmerd.

3. INBREUK OP FINANCIËLE MIDDELEN
Aandringen op het zoveel mogelijk afdragen van goederen en gelden aan de groepering. In sektes die niet de commune- of kloostervorm kennen, bevinden de leden ervan zich meestal in een lagere sociaal-economische positie, niet vanwege een lager inkomensniveau, maar omdat veel geld vrijgemaakt wordt voor de ondersteuning van de groepering.

4. DE "WIJ TEGEN DE REST VAN DE WERELD" MENTALITEIT
Het zich isoleren van de maatschappij. Iedereen en alles buiten de groepering wordt gezien als in duisternis of demonisch. Onder de vijanden bevinden zich nu ook vroegere vrienden, de kerken der christenheid, regeringen, onderwijssystemen, de media; oftewel de gewone wereld. Deze houding wordt als "middel tot redding" beschouwd.

5. INBREUK OP TIJD EN ENERGIE
De groepering controleert en gebruikt haast alle tijd en energie van haar leden voor groepsaktiviteiten. De leden bevinden zich meestal in een aanhoudende toestand van mentale en lichamelijke uitputting.



Gevolgen van deze inbreuken:
1. VERANDERINGEN IN PERSOONLIJKHEID
Bloedverwanten zullen zeggen dat zij de persoon niet meer terugkennen. Het lid van de sekte ziet zichzelf als "rechtvaardig", en dit weerspiegeld zich in zijn gehele houding ten opzichte van buitenstaanders, zodat hij nu kan overkomen als afwijzend en hatelijk.

2. VERLIES VAN IDENTITEIT
Iemand kan zichzelf, los van de groepering, niet meer zien als een individu. Sommigen veranderen zelfs hun naam om met hun vroegere leven te breken.

3. VERVOLGINGSWAAN
Elke keer dat er iets negatiefs gezegd wordt over de groepering, juist of onjuist, wordt dit beschouwd als "vervolging". Ook kritiek op de man af wordt gezien als vervolging, enkel omdat sekteleden de enige "werkelijke Christenen" of "verlichten" denken te zijn, en er niet bij stilstaan dat de persoon zelf iets verkeerds zou kunnen doen. Terzelfdertijd meent men echter de vrijheid te hebben alles te kunnen bekritiseren wat iemand ook gelooft, zegt of doet, omdat "het gelijk aan hun kant is".

4. MAATSCHAPPELIJKE VERVREEMDING
Sekteleden kunnen hun vaardigheid verliezen om sociale kontakten te leggen buiten de groepering. Dit kan zover gaan, dat iemand die de sekte verlaat niet meer in staat is om zijn tijd in te delen of om eenvoudige beslissingen te nemen. Zijn wereldbeeld verandert en hij ziet de wereld door de ogen van zijn leiders. Hij wordt erg naïef ten opzichte van het normale leven.

5. ERNSTIGE SCHULDGEVOELENS
Alle bezigheden die iemand had voordat hij zich aansloot worden nu een aanleiding om zich tekort te voelen schieten, omdat voortaan dingen die "goed en waardig zijn voor het eeuwige leven" moeten worden nagestreefd. Kleine misstappen worden opgeblazen, zodat leden zich constant schuldig voelen aan het overtreden van zelfs de meest onbeduidende regel. Omdat men denkt dat men niet genoeg doet, voelt men zich schuldig. Omdat men zich afvraagt of een bepaalde manier van ontspanning wel gepast is, voelt men zich schuldig. Zelfs het rationeel denken is een struikelblok geworden.
Weest blij in de Heer !


Terug naar “Archief”

Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Geen geregistreerde gebruikers en 13 gasten