Het vieren van religieuze feestdagen

De Archiefkast van het Forum. Oude discussies zijn hier nog eens na te lezen.

Moderator: Moderafo's

Gebruikersavatar
Optimatus
Maarschalk
Maarschalk
Berichten: 11377
Lid geworden op: 28 feb 2004 02:07
Locatie: Berkenwoude
Contacteer:

Het vieren van religieuze feestdagen

Berichtdoor Optimatus » 04 jan 2011 12:42

Op dit forum woeden met regelmaat discussies over het (al dan niet) vieren van religieuze feestdagen - inclusief de zondag (of de zaterdag, zoals een enkeling beweert).

Wat vinden wij? Moeten wij deze feesten vieren, zo ja, welke dan?

Wellicht dat dit topic een verzameltopic kan zijn voor de discussies elders, zodat een en ander overzichtelijk blijft.
Ceterum censeo imperium putinis delendum esse.

TheKeimpe
Kolonel
Kolonel
Berichten: 3902
Lid geworden op: 11 sep 2002 12:28

Re: Het vieren van religieuze feestdagen

Berichtdoor TheKeimpe » 04 jan 2011 14:26

De zondag houd ik graag in ere als rustdag en gedachtenis als de opstandingsdag.
De andere feestdagen zijn voor mij van minder belang, natuurlijk, als er op 25 december kerk gehouden wordt ter gedachtenis aan de geboorte van Christus, dan blijf ik niet weg. Maar als men zou besluiten om voortaan er geen feestdag meer van te maken, dan komt de geboorte van Christus wel aan de orde als de betreffende zondag uit de Catechismus wordt behandeld. Want niet nadenken over Zijn Komst lijkt mij een zeer kwalijke zaak, waartoe is het anders beschreven?
Eenzelfde redenering volg ik voor het paasfeest. Als dat niet meer op de eerste zondag na de eerste nieuwe maan in de lente wordt gehouden, dat zou mij niet raken. Maar het wonder van lijden, sterven en opstanding is het absoluut waard om overdacht te worden, maar dat gebeurt ook al rondom het Heilig Avondmaal.
Hemelvaart en pinksteren komen ook aan de orde in de Catechismus, want ook deze heilsfeiten zijn het waard overdacht te worden. Maar evenzo hecht ik persoonlijk geen grote waarde aan de exacte vierdatum.

Ik zie het kerkelijk jaar als een mooie leidraad om eenzijdigheid in de prediking te voorkomen, het dwingt om over meerdere aspecten uit de Schrift na te denken, maar voor mij is het niet meer dan dat.

Horeb
Sergeant
Sergeant
Berichten: 407
Lid geworden op: 06 dec 2010 19:09

Re: Het vieren van religieuze feestdagen

Berichtdoor Horeb » 06 jan 2011 16:12

TheKeimpe schreef:Ik zie het kerkelijk jaar als een mooie leidraad om eenzijdigheid in de prediking te voorkomen, het dwingt om over meerdere aspecten uit de Schrift na te denken, maar voor mij is het niet meer dan dat.


mee eens!!

ik zie ook geen directe reden dat te willen veranderen. het is goed zoals het is. niemand kan exact weten op welke tijden....welke feesten "bijbels" gevierd moeten worden. dat geldt overigens ook voor de viering van het H.A.

TheKeimpe
Kolonel
Kolonel
Berichten: 3902
Lid geworden op: 11 sep 2002 12:28

Re: Het vieren van religieuze feestdagen

Berichtdoor TheKeimpe » 06 jan 2011 16:14

Horeb schreef:
TheKeimpe schreef:Ik zie het kerkelijk jaar als een mooie leidraad om eenzijdigheid in de prediking te voorkomen, het dwingt om over meerdere aspecten uit de Schrift na te denken, maar voor mij is het niet meer dan dat.


mee eens!!

ik zie ook geen directe reden dat te willen veranderen. het is goed zoals het is. niemand kan exact weten op welke tijden....welke feesten "bijbels" gevierd moeten worden. dat geldt overigens ook voor de viering van het H.A.

Toch lees ik over de eerste christenen dat zij dat zeer regelmatig vierden. Het zou van mij ook vaker mogen dan 3x per jaar... En over het Heilig Avondmaal staat wel in de Bijbel dat het gevierd wordt, over kerst en hemelvaart niet.

hazelaar
Verkenner
Verkenner
Berichten: 69
Lid geworden op: 29 mei 2010 16:55

Re: Het vieren van religieuze feestdagen

Berichtdoor hazelaar » 06 jan 2011 21:10

Wat betreft vaker dan 3 of 4 keer per jaar vieren, van harte mee eens! (Alleen om dit voor mij zelf te realiseren zou ik naar een evangelische kerk moeten gaan en aangezien ik daar toch een aantal voor mijzelf zwaarwegende bezwaren tegen heb, houd ik het bij de 4 keer per jaar zoals te doen gebruikelijk in de traditionele kerken)

He H.A. werd ook wat anders ingevuld in de eerste christengemeenten. Het besloeg een echte maaltijd waarin rijken eten mee namen voor de armen. Het omzien naar de anderen was een wezenlijk onderdeel. Ik zeg niet dat wij het op die manier moeten doen (armoede in de vorm van voedselgebrek is in NL relatief onbekend en daar is ook nog een keer de voedselbank voor), maar het is wel heel belangrijk om te beseffen dat H.A. niet alleen de persoonlijke ontmoeting tussen God en de mens is, maar ook wel degelijk het samen christen zijn. Zondags Heilig Avondmaal vieren om maandag weer ongestoord verder te gaan met jezelf verrijken over de rug van een ander, te roddelen, ruzie te maken over bijzaken etc etc kan dus echt niet. Paulus is ook heel fel tegen de rijken die al eerder kwamen op zo'n maaltijd, zicf zelf vol vraten en dronken en niets voor de armen over lieten. "U eet en drinkt zich zelven een oordeel". Gevoelsmatig is er naar mijn mening voor dit onderdeel wel eens te weinig aandacht. Natuurlijk is het belangrijk dat het "goed" is tussen God en ons, maar het moet ook goed zijn tussen ons en onze naasten.
(sorry als dit een beetje off-topic is)
Jezus zei tot hem: Ik ben de weg, de Waarheid en het Leven. Niemand komt tot de Vader dan door Mij.

jaapo
Kapitein
Kapitein
Berichten: 991
Lid geworden op: 19 jan 2011 16:03

Re: Het vieren van religieuze feestdagen

Berichtdoor jaapo » 25 feb 2011 17:09

Pasen...... met die wisselende zondagen door de jaren heen, grijpt terug op de oude Joodse maankalender. Valt dus ook altijd in de buurt van het Joodse Pascha. Persoonlijk vind ik dit het hoogste feest, met daaraan voorafgaand de Lijdensweek. Avondmaal moet dan naar mijn mening gevierd worden op de avond van de Witte Donderdag en dat gebeurt dan ook in steeds meer kerken. Door het jaar heen vind ik persoonlijk, dat het niet zo vaak moet, omdat het gevaar van routine dan komt kijken. Maar daarover verschillen de meningen. Geboorte was in de Joodse cultuur minder belangrijk dan bijv. een eerste optreden in de synagoge. Het Geboortefeest is daarom steeds meer een lichtfeest geworden, althans hier. Hier is het ook gekoppeld aan het heidense Zonnewendefeest; dat was wel handig van de eerste zendelingen, zo hadden ze een goed aanknopingspunt. Echter op het Zuidelijk Halfrond valt Kerst in de zomer. Pinksteren is in onze cultuur ook een beetje vaag geworden, maar als je het doet, dan inderdaad wel 50 dagen na Pasen. Hemelvaart? De apostelen in de brieven spreken er niet over. Daarom ook hier niet zo'n hoge feestdag. En dan hebben we nog de discussie zondag/sabbath. De zondag is ingesteld eeuwen na de Opstanding. Mij maakt het niet uit. Ëen rustdag per week is belangrijk in meerdere opzichten. Belangrijker dan welke dag. Bedenk wel dat de zondag er voor de mens is en niet omgekeerd. Dus al die geboden en verboden voor de zondag heb ik nooit zo begrepen. Jezus hield de sabbath in ere, maar ging er niet krampachtig mee om.
Mijn motto: gezang 7, Liedboek voor de Kerken = Lied 316 NLB

schelpje3
Maarschalk
Maarschalk
Berichten: 11410
Lid geworden op: 23 apr 2010 13:57

Re: Het vieren van religieuze feestdagen

Berichtdoor schelpje3 » 25 feb 2011 17:34

Ik vind het een "goede gewoonte". De wereld heeft zijn winkelcentra, kitsche feesten en wij kunnen naar de kerk. Jongens, dat is toch een Zegen ! We MOGEN. In veel landen zijn ze jaloers. Zij moeten het doen met 1 keertje en dan misschien ook nog kilometers moeten lopen.
Wel ben ik er voor om de diensten van bijv 2e paas- of pinksterdag, wat informeler te laten verlopen.
Dus geen gewone eredienst, maar een korte meditatie, evt met wat zang of zo, voordragen van een passend gedicht.

Riska

Re: Het vieren van religieuze feestdagen

Berichtdoor Riska » 25 feb 2011 22:25

Ik kan mij geheel vinden in de woorden van Jaapo.
Het belangrijkste feest is Pasen, het feest van de Opstanding, waar wij iedere zondag aan denken...

hvaniepenburg
Verkenner
Verkenner
Berichten: 29
Lid geworden op: 22 mei 2008 11:08

Re: Het vieren van religieuze feestdagen

Berichtdoor hvaniepenburg » 25 feb 2011 22:30

Riska schreef:Ik kan mij geheel vinden in de woorden van Jaapo.
Het belangrijkste feest is Pasen, het feest van de Opstanding, waar wij iedere zondag aan denken...


Bedoel je dat het elke zondag Pasen is?

Riska

Re: Het vieren van religieuze feestdagen

Berichtdoor Riska » 25 feb 2011 22:54

In zekere zin wel ja. Pasen is het hoge feest, maar het heeft weerklank in elke zondagse viering.

Gebruikersavatar
Jozo
Kapitein
Kapitein
Berichten: 788
Lid geworden op: 01 okt 2010 12:25

Re: Het vieren van religieuze feestdagen

Berichtdoor Jozo » 26 feb 2011 15:37

Een rustdag per week is belangrijk in meerdere opzichten. Belangrijker dan welke dag. Bedenk wel dat de zondag er voor de mens is en niet omgekeerd. Dus al die geboden en verboden voor de zondag heb ik nooit zo begrepen. Jezus hield de sabbath in ere, maar ging er niet krampachtig mee om.


Helemaal mee eens. Alhoewel het er voor mij in de praktijk wel op neerkomt dat ik 'de zondag' altijd op zondag vier puur omdat het hele kerkelijke systeem hier op ingesteld is.
"I want to know God's thoughts...the rest are details."

nette
Sergeant
Sergeant
Berichten: 412
Lid geworden op: 21 feb 2011 14:22

Re: Het vieren van religieuze feestdagen

Berichtdoor nette » 09 mar 2011 15:28

TheKeimpe schreef:De zondag houd ik graag in ere als rustdag en gedachtenis als de opstandingsdag.
De andere feestdagen zijn voor mij van minder belang, natuurlijk, als er op 25 december kerk gehouden wordt ter gedachtenis aan de geboorte van Christus, dan blijf ik niet weg. Maar als men zou besluiten om voortaan er geen feestdag meer van te maken, dan komt de geboorte van Christus wel aan de orde als de betreffende zondag uit de Catechismus wordt behandeld. Want niet nadenken over Zijn Komst lijkt mij een zeer kwalijke zaak, waartoe is het anders beschreven?
Eenzelfde redenering volg ik voor het paasfeest. Als dat niet meer op de eerste zondag na de eerste nieuwe maan in de lente wordt gehouden, dat zou mij niet raken. Maar het wonder van lijden, sterven en opstanding is het absoluut waard om overdacht te worden, maar dat gebeurt ook al rondom het Heilig Avondmaal.
Hemelvaart en pinksteren komen ook aan de orde in de Catechismus, want ook deze heilsfeiten zijn het waard overdacht te worden. Maar evenzo hecht ik persoonlijk geen grote waarde aan de exacte vierdatum.

Ik zie het kerkelijk jaar als een mooie leidraad om eenzijdigheid in de prediking te voorkomen, het dwingt om over meerdere aspecten uit de Schrift na te denken, maar voor mij is het niet meer dan dat.


de exacte vierdatum vind ook niet zo belangrijk, maar het is wel goed dat er dagen zijn, dat er speciaal aangedacht word, en dan mag er best wat meer aandacht aan besteed worden.
alleen word het al snel een dag dat je wat leuks gaat doen, familie komt etc. en dat het eigenlijk doel vervalt. dat is niet goed. je moet er eigenlijk wel echt mee bezig zijn dan

TheKeimpe
Kolonel
Kolonel
Berichten: 3902
Lid geworden op: 11 sep 2002 12:28

Re: Het vieren van religieuze feestdagen

Berichtdoor TheKeimpe » 10 mar 2011 08:59

Hemelvaart niet zo belangrijk? Lees Efeze 4 maar eens. Alleen daarom al ben ik blij dat er nu tenminste 1x per jaar over hemelvaart gesproken moet worden. (even los van de zondag uit de HC, bij ons duurt het wel twee of drie jaar voordat de hele HC behandeld is...)

schelpje3
Maarschalk
Maarschalk
Berichten: 11410
Lid geworden op: 23 apr 2010 13:57

Re: Het vieren van religieuze feestdagen

Berichtdoor schelpje3 » 10 mar 2011 13:26

TheKeimpe schreef:Hemelvaart niet zo belangrijk? Lees Efeze 4 maar eens. Alleen daarom al ben ik blij dat er nu tenminste 1x per jaar over hemelvaart gesproken moet worden. (even los van de zondag uit de HC, bij ons duurt het wel twee of drie jaar voordat de hele HC behandeld is...)

Ik denk bij ons ook wel. Want je hebt niet 52 "gewone" zondagen in een jaar, er vallen er nogal wat af door de kerkelijke feestdagen. Ook worden sommige zondagen niet in 1 keer behandeld, vanwege de veelheid van vragen, of het ingewikkelde er van.


Terug naar “Archief”

Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Geen geregistreerde gebruikers en 46 gasten