Moderators: henkie, elbert, Moderafo's
boer schreef:In Zacharia 12:1 staat: „De last van het woord des Heeren over Israël.” De kanttekeningen zeggen: „Versta hier door Israël de Christelijke kerk.” Zacharia 12:2: „Zie, Ik zal Jeruzalem stellen tot een drinkschaal der zwijmeling alle volken rondom; ja ook zal zij zijn over Juda, in de belegering tegen Jeruzalem.” De kanttekeningen zeggen: „Hier betekent Jeruzalem de Christelijke kerk of gemeente.” Of Zacharia 12:4: „volken”, volgens de kanttekeningen: „de vijanden van Mijn kerk.” Zou de Bijbel echt iets anders bedoelen dan wat er staat? Zijn de kanttekeningen inderdaad de beste Bijbelverklaring?
TheKeimpe schreef:In principe zijn de kanttekeningen bedoeld als voetnoten (ja boer, dat zei ik ergens anders) bij de vertaling. Op veel plaatsen zie je dat terug, dat men alternatieven geeft voor de vertaling, of aangeeft waarom men iets vertaald heeft zoals het vertaald is.
Soms wordt er iets uitgelegd, en op dat moment zie je de interpretatie van die tijd terug komen. En dan zijn er voorbeelden waarvan je nu denkt, ze zaten er naast, de gewaardeerde statenvertalers.
Je moet geen conclusies trekken op basis van horen zeggen...Boaz schreef:Ikzelf lees geen Bijbel met kantekeningen, maar als bovenstaand verhaal klopt, mogen we toch wel concluderen dat de kanttekeningen geen betrouwbare uitleg bieden.
Wilsophie schreef:Als er theologen zijn die glashard de opstanding en het bestaan van Job en Jona enz... loochenen en de verantwoordelijkheid op zich hebben genomen Bijbels onderricht te geven en dat doen vanuit genoemde standpunten dat God hen dat zwaar zal aanrekenen en misschien wel met bovenstaande woorden.
Sterker nog: de apostelen doen bijna niet anders: wat wij een letterlijke uitleg noemen, komt minder voor in het NT dan wat we een geestelijke uitleg noemen.Boaz schreef:Boaz: Bedankt voor de link. Overigens blijkt het dus te kloppen, dat de kanttekeningen voornamelijk een allegorische uitleg bieden, met voorbijgaan aan de letterlijke interpretatie. Wat gaat er dan veel verloren van de tekst! Natuurlijk kan een 'vergeestelijkte verklaring' best wel eens, (doe Paulus ook wel) maar nooit met voorbijgaan aan de eerste uitleg.
Dat klopt, maar is dat relevant? De opdracht van Jezus, die aan Hand. 2 voorafgaat (Matt. 28:19, Luk. 24:47), spreekt over alle volken, niet alleen over Israel. Er wordt bij Israel begonnen, maar het was nooit de bedoeling dat het daarbij zou blijven. Dat is het hele OT al zo (Israël is nooit een doel op zichzelf geweest): het gaat ook om het heil voor de heidenen.Boaz schreef:Boaz: Hoezo de christelijke kerk? De gelovigen uit de heidenen kwamen in Hand. 2 nog niet om de hoek kijken. Het gaat hier om Joodse pelgrims die naar het Sjawoeot feest (Pinksteren) kwamen. God had namelijk opgedragen dat Joden voor de hoogtijdagen naar Jerusalem moesten gaan. Die dag in Hand 2 kwamen er 3000 Joden tot geloof, waar bij de wetgeving op de Sinai 3000 doden vielen vanwege het aanbidden van het gouden kalf. (Ex 32:28)
Pas later in Handelingen komen de heidenen tot geloof.
Je legt nu Zacharia over het NT (met de bedoeling om het NT te beperken met Zacharia), maar dan heb je toch een probleem met de letterlijke tekst van het Evangelie. Wie heeft er letterlijk Jezus doorstoken? Een Romeinse (heidense) soldaat (Joh. 19:34). Dus de kruisiging van Jezus is het gevolg van daden van zowel joden als heidenen: de joodse overpriesters en schriftgeleerden en de heidense stadhouders Pilatus en Herodes. Beiden zijn dan ook verantwoordelijk, want alle mensen hebben gezondigd en niet alleen de joden (Rom. 3:23). En ook voor zowel jood als heiden is het Evangelie bedoeld, niet alleen voor joden (Rom. 3:29).Boaz schreef:Boaz: om Openbaring 1 vers 7 goed te kunnen bergijpen, moet men Zach 12: 10-14 eerst lezen.
De verwarring ontstaat doordat de woorden voor 'aarde' en 'land' dezelfde zijn. In Zach. is het correct vertaald met 'land', het gaat hier over de 12 stammen van Israel die allemaal zullen terugkeren naar het land Israel en de Doorstokene zullen zien. In Openb. is het foutief vertaald met 'aarde'; de Bijbel spreekt nergens over 'alle stammen van de aarde', wel over de volkeren.
Het gaat in Openbaring over de terugkeer van Jezus naar de Olijfberg, en alle stammen van Israel zullen Hem dan zien, en een rouwklacht aanheffen.
Als je 1 Petrus 1:6-7 als tot alleen joden gericht denkt, wat moet je dan met 1 Kor. 3:13 waar feitelijk hetzelfde gezegd wordt richting een gemengd joods-heidense christengemeente? Je projecteert nu de OT profetie op de NT heilswerkelijkheid en gaat dan zeggen: "ja maar hoor eens even, de heidenen horen er niet bij hoor". Welnu, zo horen er dus wel bij en de woorden uit Zacharia mogen ze ook op zichzelf betrekken.Boaz schreef:(citaat) Zach. 13:7 wordt betrokken op de Heere Jezus en Zijn lijden en sterven (zie Matt. 26:31 en Mark. 14:27).
Zach. 13:9 wordt aangehaald door Petrus in 1 Petr. 1:6-7 en wordt toegepast op de gelovigen in Jezus.(einde citaat)
Boaz: De aanhaling uit Petrus 1 vers 6 en 7 is gericht aan (zie vers 2) 'de uitverkorenen overeenkomstig de voorkennis van God de Vader', met andere woorden: het Joodse volk, ZIJ zijn het uitverkoren volk. Ook deze tekst is niet tot gelovigen uit de heidenen gericht.
Het spijt me, maar de heidenen spelen een bescheiden rol, ze worden een 'geheimenis' genoemd. De schok was dan ook groot, zo lezen we in Handelingen, toen ook heidenen zich tot de God van Israel bekeerden. dat was tot dan toe maar mondjesmaat..
Ik zie dit gedeelte van toepassing over het nieuwe Jeruzalem, want dat is zoals Openbaring erover spreekt. Dan kun je het laatste vers van Zacharia ("Op die dag zal er geen Kanaäniet meer zijn in het huis van de HEERE van de legermachten. ") verbinden met Openb. 21:27 ("Al wat onrein is, zal er niet inkomen, en ook niemand die zich bezighoudt met gruwelen en leugens, maar alleen zij die geschreven zijn in het boek des levens van het Lam.")Boaz schreef:(citaat)En als je kijkt naar Zach. 14, dan vind je wat in de verzen 7 en 8 staat, weer terug bij de beschrijving van het nieuwe Jeruzalem op de nieuwe aarde, dat uit de hemel neerdaalt in Openb. 21 en 22 (nl. Openb. 21:25 en Openb. 22:1). In die stad zal elke ware gelovige een plaats hebben.
Dus inderdaad, zo simpel ligt het niet. De profetie van Zacharia heeft volgens mij meerdere lagen, die ook weer in het NT terugkomen en ook van toepassing zijn op de christelijke gemeente(einde citaat)
Boaz: Ik interpreteer dit stuk letterlijk: eens zal het water van de Dode Zee gezond worden, nu kan er geen vis of plant in leven. (Zo even kijken wat de 'kanttekeningen' hier als verklaring geeft.) Dan zullen er vissers bij Ein Gedi staan, dan zal Jezus als Koning heersen over de hele aarde, over Jood en niet- Jood, vanuit Jerusalem. Ik zie er naar uit!!
elbert schreef:Je moet geen conclusies trekken op basis van horen zeggen...
Zo eenvoudig ligt het namelijk niet. Hier de link naar de kanttekeningen bij Zach. 14: http://www.statenvertaling.net/kanttekeningen/Zc14.htm
Overigens, en dat is mijn mening, interpreteren de kanttekeningen soms meer dan de oorspronkelijke opdracht was bij de vertaling. De kanttekeningen waren bedoeld als voetnoten, om de tekst te verduidelijken of alternatieven aan te geven bij de vertaling. Maar soms, zoals hier, wordt er ook geexegetiseerd en kun je het met deze uitleg oneens zijn. Wat overigens niet wil zeggen dat een alternatieve uitleg per definitie zoveel beter is.
Want als je gaat kijken naar de aanhalingen uit Zach. 12 in het NT, dan vind je met name vers 10 terug. Het eerste deel van dat vers verwijst enerzijds naar Ez. 39:29 en Joel 2:28, wat we vervolgens terugvinden in Hand. 2: de uitstorting van de Heilige Geest over de inwoners van Jeruzalem. Daarmee ligt de link met de christelijke gemeente/de kerk dus wel voor de hand. Dit is dus ook aan ons gericht.
Terug naar “[Religie] - Open forum”
Gebruikers op dit forum: Google [Bot], Google Adsense [Bot] en 79 gasten